Od 1 kwietnia zmieniają się kwoty jednorazowych odszkodowań, które wypłacane są pracownikom lub ich rodzinom z tytułu wypadków zdarzających się w zakładzie pracy. Nowe kwoty obowiązywać będą również pracowników, którzy zmagają się z chorobą zawodową.
Każdemu pracownikowi, który uległ wypadkowi w czasie pracy lub który cierpi na chorobę zawodową, przysługują różne świadczenia. Ubezpieczony poza zasiłkiem chorobowym lub świadczeniem rehabilitacyjnym może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie. Ten rodzaj odszkodowania przysługuje nie tylko pracownikowi, ale także jego rodzinie w przypadku śmierci pracownika.
1 kwietnia 2015 kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej ulegną podwyższeniu. Przykładowo, za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczony otrzyma 757 złotych, natomiast z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji ubezpieczonemu przysługuje 13 242 złote.
Decyzję o przyznaniu odszkodowania podejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli odszkodowanie zostanie uznane, ZUS ma 30 dni od dnia wydania decyzji na jego wypłatę.