Pisaliśmy już na naszej stronie gdzie w Polsce mamy do czynienia z największą liczbą ofert pracy. Dziś zajmiemy się podobnym tematem, jednak nie pod kątem lokalizacji miejsc pracy, a lokalizacji ofert. Jak pokazują badania, ogłoszenia o pracy w gazetach czy na stronach internetowych firm odchodzą do lamusa. Wciąż popularne są portale z ogłoszeniami o pracę, jednak powoli wypierają je portale społecznościowe, na których coraz wyższy odsetek pracodawców i szukających pracy zamieszcza swoje ogłoszenia.
Raport „Works Trends Study”
„Works Trends Study” to badania przeprowadzone na grupie ponad 30 tysięcy poszukujących pracy oraz ponad 4 tysięcy rekruterów z całego świata. Nie budzi zaskoczenia fakt, że dla większości z nich to Internet jest głównym narzędziem służącym znalezieniu pracodawcy/pracownika. Wykorzystuje je trzech na czterech poszukujących pracę oraz co drugi rekruter.
Gdzie szukamy pracy?
Poszukiwania pracy/pracownika online polegają w głównej mierze na przeglądaniu portali z ogłoszeniami. Z nich korzysta ponad 60% poszukujących pracy oraz niecałe 50% rekruterów, jak pokazują dane. Wyniki badań pokazują rosnące znaczenie w tym procesie mediów społecznościowych (Facebook, LinkedIn). Prawie 40% ankietowanych wykorzystuje konto na portalu tego rodzaju w celach zawodowych, a co czwarty rekruter wykorzystuje je, by znaleźć pracowników.
Wnioski
Media społecznościowe przestają być powoli platformą przeznaczoną jedynie do utrzymywania relacji prywatnych. Coraz częściej służą nam w celach zawodowych. Na Facebooku funkcjonuje wiele grup, które polegają na wymianie informacji o pracy lub na zamieszczaniu ogłoszeń. Jak twierdzą eksperci rynek pracy zmierza właśnie w tym kierunku.