Za kilka miesięcy wprowadzone zostaną zmiany w kodeksie pracy. Znowelizowany kodeks wprowadza istotne zmiany w systemie zawierania umów między pracodawcą a pracownikiem. O szczegółach piszemy poniżej.
Co się zmieni?
Od lutego 2016 roku pracodawca będzie mógł zawierać ze swoim pracownikiem trojakiego rodzaju umowy:
- umowa na okres próbny,
- umowa na czas określony,
- umowa na czas nieokreślony.
Nowe zasady zawierania umów
Jeśli chodzi o umowę na okres próbny, zaostrzone zostały dotychczasowe warunki jej zawieranie, co wyeliminować ma praktykę wielokrotnego zatrudnienia jednego pracownika tylko na próbę. Ponowne zatrudnienie tego samego pracownika na okres próbny będzie możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach, czyli kiedy:
- pracownik zatrudniony będzie na innym niż dotychczas stanowisku lub
- pomiędzy jedną a drugą umową upłynęło co najmniej trzy lata.
Zgodnie z nowymi zasadami, pracodawca będzie mógł zaoferować pracownikowi trzy umowy na czas określony, a łączny okres zatrudnienia na tych warunkach nie może przekroczyć 33 miesięcy. Wyjątkiem są tu prace dorywcze i sezonowe oraz prace na zastępstwo.
Zmiany pojawią się również w systemie wypowiedzeń. Od lutego będą one zależne nie od jej rodzaju, jak do tej pory, ale od długości zawartej w umowie. I tak, w przypadku umów zawartych na okres krótszy niż pół roku – wypowiedzenie nastąpić powinno z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Przy zatrudnieniu na trzy lata – okres wypowiedzenia będzie wynosił trzy miesiące. Co ciekawe, wciąż nie będzie konieczne uzasadnienie wypowiedzenia umowy.