Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów BHP nakłada na pracodawców obowiązek zapewniania pracownikom właściwych warunków wykonywania pracy, a zatem także temperatury. Przepisy mówią, że temperatura musi być dostosowana do rodzaju wykonywanej pracy – nie są więc to uniwersalne ustalenia.
Temperatura minimalna
Minimalna temperatura panująca w miejscu pracy w ogóle to 14 stopni Celsjusza, lecz w przypadku pomieszczeń biurowych oraz miejsc, gdzie wykonywana jest praca lekka (niewymagająca większego wysiłku fizycznego) jest to 18 stopni. Wyjątkiem są oczywiście miejsca, w których kwestie technologiczne decydują o temperaturze – np. różnego rodzaju chłodnie czy magazyny. W takich miejscach jednak zwykle pracownicy posiadają specjalne stroje chroniące ich przed niższymi temperaturami.
Temperatura maksymalna
Kwestia temperatury maksymalnej nie jest do końca określona w przepisach. Mówią one jedynie o tym, że pracownicy młodociani nie mogą pracować w pomieszczeniach, gdzie panuje powyżej 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza jest większa niż 65%. Dla wszystkich pracowników określa się natomiast poziom obciążenia cieplnego organizmu, który nie zależy jedynie od temperatury w pomieszczeniu, ale także od czasu przebywania wewnątrz, rodzaju wykonywanej pracy oraz wkładanego w nią wysiłku fizycznego. Obciążenie cieplne organizmu określane jest wskaźnikiem WBGT. Dla ułatwienia można jednak przyjąć, że w hali, gdzie wykonywana jest ciężka praca fizyczna, temperatura nie powinna przekraczać 26 stopni, natomiast w pomieszczeniach biurowych – 30 stopni.
Kurs BHP rozwiewa wątpliwości
W razie wątpliwości dotyczących podobnych kwestii, warto skonsultować się ze specjalistą w zakresie BHP lub skorzystać z oferty kursu lub szkolenia BHP, w ramach którego prezentowane są szczegółowe informacje na temat warunków pracy, które musi zagwarantować pracodawca zatrudnionym osobom.