Obecnie w szkołach podstawowych w kwestii stopni szkolnych nie ma żadnych ograniczeń ani zasad. Z obowiązujących przepisów wynika, że formułę stopni ustala szkoła w statucie. Na koniec roku uczniowie otrzymują jedynie ocenę opisową.
Od września 2015 roku dzieci w klasach od I do III nie zobaczą już żadnych ocen. Opisy będą umieszczane zarówno na świadectwach, jak i pod klasówkami. Uczniów będzie się oceniać, biorąc pod uwagę postępy dziecka i wkład jego pracy. Nie można jednak etykietować uczniów. Opis ma ich zachęcać do pracy, a nie karać czy nagradzać.
W niektórych szkołach zostały zorganizowane spotkania nauczycieli z uczniami i rodzicami, by wytłumaczyć, jak oceny opisowe powinny być interpretowane. Zdaniem ekspertów, oceny opisowe są już powszechne, to ich wystawianie jest trudne, dlatego też często nauczyciele w swoich notatkach oceniają uczniów w tradycyjny sposób. Wielu nauczycieli korzysta z programów z gotowymi formułkami, w których wstawia się tylko słowa.
Oceny opisowe dają możliwość wyrównania poziomu między dziećmi bez większego stresu. Dzięki nim pierwszy etap edukacji nie będzie etapem selektywnym, ale czasem poznawania talentów i zainteresowań dzieci.