Zawód spawacza nie należy do najprostszych. Wymaga wielu umiejętności wyuczonych podczas kursów zawodowych spawacza, ale również cech indywidualnych takich jak zręczność, dokładność, uważność czy wyobraźnia przestrzenna. Czy w związku z powyższym spawacze są w jakiś sposób uprzywilejowani na rynku pracy? Czy łatwiej znaleźć im pracę? Czy są dobrze opłacani? O tym piszemy poniżej.
Spawacz – gdzie może pracować?
Spawacze mają szerokie pole manewru, jeśli chodzi o zatrudnienie. Mogą pracować zarówno w mniejszych warsztatach czy zakładach produkcyjnych, jak również w większych fabrykach. Obsługują różne branże – od budownictwa po przemysł stoczniowy. Większość spawaczy zaczyna swoje kariery od warsztatów samochodowych i ślusarskich. W tych miejscach powinni już posiadać ukończone kursy MAG 135 i 136. Ścieżka rozwoju zawodowego spawacza jest pełna możliwości, a jednym z jej ostatnich etapów jest ukończenie kursów zawodowych pozwalających uzyskać certyfikat TIG. Te uprawnienia dają szerokie możliwości zatrudnienia zarówno w Polsce jak i za granicą.
Ile zarabia spawacz?
Pensja spawacza uzależniona jest rzecz jasna od regionu zatrudnienia oraz specyfiki firmy. Można jednak powiedzieć, że średnie zarobki w tej branży wynoszą od 2000 do 5000 złotych miesięcznie. Warto jednak zaznaczyć, że specjaliści, który mają na swoim koncie wiele przebytych kursów zawodowych, a co za tym idzie – szeroką gamą uprawnień i certyfikatów liczyć mogą na pensje sięgające nawet 7000 złotych! To wciąż jednak mniej niż za granicą – przykładowo w Holandii spawacz zarabia średnio 2500 euro (ok. 8 tys. złotych).