PwC to wiodąca na rynku usług doradczych firma, która opracowała niedawno raport przedstawiający trzy możliwe scenariusze, wg których funkcjonować mogą organizacje przyszłości. W celu zobrazowania hipotez, autorzy podzieli scenariusze na kolory: niebieski, zielony i pomarańczowy.
Scenariusz 1: świat niebieski
Według tego scenariusza wielkie korporacje będą pełnić bardzo ważną rolę w społeczeństwie – będą to takie małe państwa, które będą udostępniać pracownikom różnego rodzaju przywileje (opieka zdrowotna, programy emerytalne, itp.), którymi w coraz mniejszym stopniu rozporządzać będzie państwo. W niebieskim świecie korporacje w celu maksymalizacji wydajności swoich pracowników będą stosować rejestratory ich stanu zdrowia w czasie rzeczywistym. Ma to zapobiec absencjom oraz wydłużyć czas do odejścia pracownika na emeryturę.
Scenariusz 2: świat pomarańczowy
Według tego scenariusza, obszar biznesu będzie ulegał stopniowej fragmentacji. Koncerny będą dzielić się na mniejsze, specjalistyczne jednostki, a rynek dominować będą freelancerzy i drobni przedsiębiorcy. Główną cechą charakteryzującą pomarańczowy rynek pracy będzie elastyczność, a rozwój różnego rodzaju technologii będzie pozwalał na współpracę zespołów z różnych stron świata. Umowy o pracę odejdą do lamusa, na rzecz krótkoterminowych kontraktów.
Scenariusz 3: świat zielony
W zielonym świecie dominować będą wartości proekologiczne oraz społeczna odpowiedzialność biznesu. Potrzeby firm oraz potrzeby społeczne będą tu na tym samym poziomie i troska o każde z nich będzie tak samo ważna. Pracodawcy dbać będą o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Który ze scenariuszy się sprawdzi? Eksperci twierdzą, że najbardziej prawdopodobne jest wymieszanie opisanych trendów. A ich cechą wspólną, jeśli chodzi o rynek pracownika jest akcent na pogłębianie swojej wiedzy i umiejętności, a to możliwe jest między innymi dzięki kursom zawodowym.