Od jakiegoś czasu obserwuje się poprawę na polskim rynku pracy. Jest ona wynikiem wyjścia niektórych branż z kryzysu, wzrostu gospodarczego, a także generalnej poprawy koniunktury. Ostatnie raporty GUS wskazują na zmniejszające się bezrobocie, o czym pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów. Dziś, w oparciu o analizy Work Service oraz dane Wojewódzkich Urzędów Pracy, chcielibyśmy poruszyć kwestie zwolnień. Czy ich liczba się zmienia? Jak to wygląda w obrębie poszczególnych branży i określonych rejonów Polski?
Liczby, liczby...
Z danych wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku, polscy przedsiębiorcy zwolnili ok.14,4 tysiące pracowników w ramach zwolnień grupowych. W porównaniu do jest wcześniejszego półrocza to wartość ponad 30% mniejsza. W pierwszym półroczu 2014 roku zwolnionych było prawie 21 tysięcy pracowników. Jeśli zaś chodzi o liczbę zgłaszanych przez pracodawców ofert pracy - systematycznie ulega ona zwiększeniu. W lipcu 2015 roku urzędy pracy odnotowały 117 tysięcy nowych ofert - to wynik o ponad 20% większy niż w roku ubiegłym. Wszystkie te czynniki składają się na drogę do jednocyfrowej wartości stopy bezrobocia, która spodziewana jest już pod koniec roku. Naturalnie, przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w przyspieszeniu polskiej gospodarki. Są jednak obszary, gdzie redukcja etatów miała najbardziej intensywny charakter - o jakich województwach i branżach mowa?
Gdzie trudniej?
Większość kraju odnotowuje korzystne zmiany w statystykach zwolnień i nowych ofert pracy, wyjątkiem jest tu jednak Mazowsze. Liczba zwolnień (7200 osób), która została tu zgłoszona jest wyższa niż zsumowana liczba z pozostałych województw. Gdzie leży przyczyna? Można upatrywać jej w redukcji zatrudnienia w określonych branżach, które nie mają się w ostatnim czasie najlepiej. Mowa tu o branży finansowej oraz budowlanej. O ile ta druga powoli podnosi się z kryzysu, o tyle o tej pierwszej niebawem mówić będzie można w kontekście pojęcia bezrobocia technologicznego. To w ich obrębie zwolnienia są najliczniejsze, które są spowodowane w głównej mierze automatyzacją pracy.
W związku z większym zapotrzebowaniem na pracowników, zwłaszcza tych z technicznymi umiejętnościami, polecamy skorzystanie z szerokiego wachlarza kursów zawodowych, które posiada w swojej ofercie Ośrodek Szkoleniowy Kontimex z Warszawy.