Dzisiaj, 1 października, wchodzą w życie nowe przepisy nowelizacji ustawy o uczelniach. Przepisy te mają za zadanie ułatwić dostęp do studiów osobom dojrzałym, nakłonić uczelnie do prowadzenia studiów na coraz wyższym poziomie, a także pomóc uczelniom w radzeniu sobie z niżem demograficznym.
Zmiany są dobrze przyjmowane przez środowisko naukowe. Uważa ono, że umieszczone tam zapisy pomogą skuteczniej funkcjonować uczelniom.
Nowelizacja wycofuje zapisy o opłatach za drugi kierunek i kolejne kierunki studiów. Z opłat zwolnieni będą również studenci, którzy już w ubiegłym roku podjęli drugi kierunek studiów. Studenci czekali również na zapis, zgodnie z którym uczelni nie będzie wolno pobierać od studenta opłat, które nie pojawiły się w umowie między studentem a uczelnią. Poza tym, stypendia, które są przyznawane studentom przez organizacje pozarządowe nie będą wliczać się do dochodu w czasie ubiegania się o stypendium socjalne.
Interesującym zapisem jest też taki, który pozwala na potwierdzenie na uczelni efektów kształcenia. Uczelnie ma prawo zwolnienia studenta z połowy zajęć, jeżeli potwierdzi on, że posiada już wiedzę bądź umiejętności, które są wymagane przez uczelnię.