Osoby obsługujące suwnice zgodnie z przepisami o dozorze technicznym, muszą posiadać zaświadczenie kwalifikacyjne UDT. Zakres uprawnień do obsługi suwnic określają szczegółowe przepisy UDT. Obecnie Ośrodek prowadzi kursy przygotowujące do egzaminów, dla poniższych grup i kategorii suwnic:
- II S – suwnice sterowane z poziomu roboczego z osprzętem hakowym lub specjalnym ( np. trawersy, chwytaki, chwytniki ) oraz kat. II W
- I S – suwnice sterowane z poziomu roboczego i z kabiny, z osprzętem hakowym lub specjalnym ( np. trawersy, chwytaki, chwytniki, lejnicze ) oraz kat. I W.
Warunki UDT dotyczące przystąpienia do egzaminu :
- ukończone 18 lat
- prawidłowo złożony i wypełniony oryginał wniosku na egzamin ( wersja dla Ośrodków); można wskazać tylko jedną kategorię suwnicy
- złożony oryginał pisemnego pełnomocnictwa dla Ośrodka wg. wzoru UDT
Egzamin składa się z części teoretycznej – ustnej oraz praktycznej.
Przystępujący do egzaminu musi posiadać dowód tożsamości, odzież roboczą oraz odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
Program ramowy kursu :
- Przepisy prawne dotyczące eksploatacji i obsługi suwnic
- Podstawowe definicje oraz rodzaje i charakterystyka urządzeń transportu bliskiego
- Charakterystyka udźwigu oraz zasady stateczności suwnic
- Zasada działania oraz budowa części mechanicznej i elektrycznej suwnic i jej mechanizmów
- Urządzenia zabezpieczające
- Osprzęt przeładunkowy suwnicy : rodzaje, budowa, zastosowanie oraz udźwig zawiesi
- Zasady eksploatacji, w tym bezpieczna obsługa suwnic
- Postępowanie w razie wypadku i awarii
- Zajęcia praktyczne
Czas trwania szkolenia teoretycznego wynosi 8 godzin i może być wydłużony na życzenie zleceniodawcy.
W przypadku posiadania praktyki przy obsłudze suwnic zajęcia praktyczne nie będą prowadzone. Uczestnicy kursu otrzymują materiały szkoleniowe zgodnie z tematyką egzaminu. Zakład pracy powinien udostępnić instrukcje eksploatacji suwnicy będącej przedmiotem egzaminu. Aktualna opłata za egzamin UDT wynosi 152 złote. Opłata za szkolenie jest uzależniona od ilości uczestników oraz zakresu i czasu szkolenia. W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności na egzaminie - opłata za egzamin nie podlega zwrotowi. Decyzję w powyższej sprawie podejmuje UDT.
Miejscem kursu i egzaminu może być teren zleceniodawcy, jeśli posiada odpowiednie warunki lokalowe i legalnie eksploatowane urządzenie będące przedmiotem egzaminu. Zaświadczenie kwalifikacyjne UDT jest wydawane bezterminowo, ważne na terenie całego kraju.