Osoby obsługujące podesty zgodnie z przepisami o dozorze technicznym, muszą posiadać zaświadczenie kwalifikacyjne UDT. Zakres uprawnień do obsługi podestów określają szczegółowe przepisy UDT. Obecnie Ośrodek prowadzi kursy przygotowujące do egzaminów, dla poniższych rodzajów podestów :
- podesty ruchome przejezdne : samojezdne montowane na pojeździe, wolnobieżne i przewoźne
- podesty ruchome wiszące
- podesty ruchome masztowe
- podesty ruchome stacjonarne
Procedura postępowania w celu uzyskania kwalifikacji
-
Zgłoszenie lub przesłanie przez zainteresowanych wniosków lub danych do wniosków UDT oraz pełnomocnictw wedle wzoru UDT na adres Ośrodka.
-
W przypadku zebrania się wieloosobowej grupy, następuje opłata za egzaminy i zgłoszenie dokumentów do UDT przez Ośrodek.
-
Po pozytywnej weryfikacji dokumentów przez UDT, wyznacza on termin egzaminu w ciągu 1 miesiąca.
-
Po tej informacji Ośrodek organizuje szkolenie 7-10 dni przez terminem egzaminu. Czas ten jest potrzebny na zapoznanie się z tematyką egzaminu. Pytania egzaminacyjne z odpowiedziami Ośrodek przesyła niezwłocznie po wyznaczeniu egzaminu. Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej oraz trwa około 8 godzin( 1 dzień). W ramach szkolenia praktycznego zostaną sprawdzone umiejętności uczestników. Czas trwania szkolenia może być wydłużony na życzenie zleceniodawcy.
-
Egzamin składa się z części teoretycznej – testowej. Losuje się 15 pytań, na które należy odpowiedzieć w 0,5 godziny. Wynik pozytywny jest po uzyskaniu 11 poprawnych odpowiedzi. Wyniki egzaminu są ogłoszone bezpośrednio po egzaminie. Osoby z wynikiem pozytywnym przystępują do egzaminu praktycznego. Treścią egzaminu jest sprawdzenie umiejętności poprawnej obsługi urządzenia oraz znajomości obsługi codziennej zgodnie z instrukcją eksploatacji.
Warunki UDT dotyczące przystąpienia do egzaminu :
- ukończone 18 lat
- prawidłowo złożony i wypełniony oryginał wniosku na egzamin ( wersja dla Ośrodków); można wskazać tylko jeden rodzaj podestu
- złożony oryginał pisemnego pełnomocnictwa dla Ośrodka wg. Wzoru UDT
Przystępujący do egzaminu musi posiadać dowód tożsamości, odzież roboczą oraz odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
Program ramowy kursu :
- Przepisy prawne dotyczące eksploatacji i obsługi podestów
- Podstawowe definicje oraz rodzaje i charakterystyka urządzeń transportu bliskiego
- Charakterystyka udźwigu oraz zasady stateczności podestów
- Zasada działania oraz budowa części mechanicznej i elektrycznej podestów i jego mechanizmów
- Urządzenia zabezpieczające
- Zasady eksploatacji, w tym bezpieczna obsługa podestów
- Postępowanie w razie wypadku i awarii
- Zajęcia praktyczne
Uczestnicy kursu otrzymują materiały szkoleniowe zgodnie z tematyką egzaminu. Zakład pracy powinien udostępnić instrukcje eksploatacji podestu będącego przedmiotem egzaminu. Aktualna opłata za egzamin UDT wynosi 184, 43 złote. Opłata za szkolenie jest uzależniona od ilości uczestników oraz zakresu i czasu szkolenia. W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności na egzaminie - opłata za egzamin nie podlega zwrotowi. Decyzję w powyższej sprawie podejmuje UDT. Miejscem kursu i egzaminu może być teren zleceniodawcy, jeśli posiada odpowiednie warunki lokalowe i legalnie eksploatowane urządzenie będące przedmiotem egzaminu. Zaświadczenie kwalifikacyjne UDT jest wydawane terminowo ( w zależności od rodzaju podestu : 5 lub 10 lat) i ważne na terenie całego kraju.