Obecnie ciężko wyobrazić sobie świat bez urządzeń dźwigowo-transportowych, m.in. wind, żurawi budowlanych oraz innych maszyn. Nie jest tajemnicą, że eksploatacja dźwignic wymaga odpowiednich kwalifikacji – wszak urządzenia te służą nie tylko do przemieszczania ładunków na niewielkie odległości, ale i ludzi. Kontimex oferuje atrakcyjny kurs w tym zakresie oraz egzamin kwalifikacyjny, który umożliwi podjęcie pracy jako konserwator dźwignic.
Konserwator dźwignic
Kim jest konserwator dźwignic? Najprościej rzecz ujmując – i jak sama nazwa wskazuje – to osoba zajmująca się prowadzeniem prac konserwacyjnych tego rodzaju sprzętu. Aby wykonywać tego typu obowiązki musi posiadać odpowiednie uprawnienia nadawane przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego). W tym celu należy przejść odpowiednie szkolenie, kurs w tematyce konserwacji dźwignic, który zapewnia kompleksowe przygotowanie do uzyskania właściwych uprawnień, przekazując niezbędną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne.
Szkolenie i kurs – konserwator dźwignic
Wiele osób zadaje sobie z całą pewnością pytanie, jak wygląda i co obejmuje program szkolenia na konserwatora dźwignic. Przede wszystkim poznaje się w nim podstawowe przepisy w tym zakresie, przepisy BHP oraz pierwsza pomoc przy pracy z dźwignicami, jednak wymienić można znacznie więcej punktów. Na takim kursie zgłębia się również wiedzę na temat:
-
rodzaje uprawnień wymaganych do obsługi dźwignic;
- dane techniczne oraz rodzaje dźwignic, a także ogólnie wiadomości o dozorze technicznym;
- budowa urządzeń dźwigowo-transportowych (komponenty i zespołu komponentów maszyn, instalacja elektryczna, sterownicza oraz innego rodzajów aparatura);
- zadania realizowane przez konserwatora dźwignic (oraz plan konserwacji);
- najczęściej powstające usterki maszyn dźwigowo-transportowych.
Celem każdego szkolenia jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie słuchaczy do egzaminu kwalifikacyjnego przed komisją powołaną przez Urząd Dozoru Technicznego oraz uzyskanie uprawnień w zakresie konserwacji suwnic. Warto tutaj także napomknąć, że wszelkie zajęcia praktyczne przeprowadzone są na urządzeniach posiadających ważną decyzję UDT – a więc są całkowicie bezpieczne i profesjonalne.
Kurs konserwatora dźwignic – dla kogo?
Kurs jest otwarty dla każdego pełnoletniego kandydata, niemniej jest kilka wymagań, które należy spełnić, aby móc później realizować się w tym zawodzie. Przede wszystkim niezbędny jest tutaj stan zdrowia, który umożliwia pracę na stanowisku konserwatora suwnic potwierdzony stosownym zaświadczeniem lekarskim. Zalecane jest tutaj także co najmniej rocznej praktyki jako pomocnik konserwatora dźwignic, nie jest to jednak główne wymaganie.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą kursów i egzaminów kwalifikacyjnych Kontimex. Wszystkich naszych kursantów znakomicie przygotowujemy zarówno do egzaminu UDT, jak i do pracy w charakterze konserwatora dźwignic (i nie tylko).
W przypadku pytań lub wątpliwości - zachęcamy do kontaktu!