Stałe podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych nie jest już jedynie piękną teorią, którą promują uniwersytety, firmy szkoleniowe, szkoły prywatne i publiczne dla dorosłych czy trenerzy rozwoju osobistego. Jest to autentyczne zjawisko, które jest coraz wyraźniej zauważalne na całym świecie. Dostęp do różnych form kształcenia osób dorosłych jest obecnie powszechny, a formy te stale ewoluują, dostosowując się zarówno do oczekiwań osób, które z nich korzystają (lub potencjalnie mogą zacząć), jak i do zmian zachodzących na rynku pracy - nowo powstających zawodów, zmian w oczekiwaniach dotyczących wykonywania danych zawodów czy też zmieniających się warunków zewnętrznych, determinujących warunki i sposoby wykonywania konkretnych czynności w ramach jakiegoś zawodu.
Ucz się przez całe życie
Z angielskiego proces ten nazywany jest lifelong learning i oznacza uczenie się przez całe życie. Pojęcie to jest jednak nieco szersze, bo dotyczy nie tylko dokształcania lub przekwalifikowania pracowników, ale także rozwoju osobistego i umożliwiania zdobywania wiedzy o świecie na każdym etapie życia (także w przypadku osób starszych – tu wymienić można np. coraz popularniejsze w ostatnich czasach Uniwersytety Trzeciego Wieku).
Tyle możliwości!
Do kształcenia ustawicznego zalicza się zarówno studia wyższe realizowane przez osoby dorosłe w każdym wieku, jak i różnorodne kursy zawodowe, szkolenia, konferencje czy seminaria. Także i kursy hobbystyczne rozumiane są jako formy kształcenia ustawicznego, gdyż ich uczestnicy zdobywają specjalistyczną wiedzę, której używają na co dzień, nawet jeśli nie dotyczy ona ich życia zawodowego.
W samej Warszawie istnieje przynajmniej kilkanaście różnorodnych form dokształcania się. Często kursy organizowane są przez zakłady pracy w celu zwiększenia kwalifikacji pracowników. Jednakże coraz więcej osób decyduje się na kurs, by zwiększyć swoje szanse sukcesu na rynku pracy (dużą popularnością cieszą się kursy nadające specjalistyczne umiejętności, np. kursy elektryczne czy kursy na wózki widłowe).
Naprzód, polscy pracownicy!
To, że Polska uczestniczy w tym światowym trendzie, jest świetną informacją i warto, by dalej za nim podążała. Dobrze wykwalifikowani i świadomi swoich umiejętności pracownicy są bowiem cenieni nie tylko w naszym kraju, ale także i poza jego granicami, co znacznie zwiększa szansę na zatrudnienie w renomowanych, międzynarodowych firmach, które mają swoje siedziby w Warszawie, w innych częściach kraju czy nawet poza jego granicami.