W jednym z naszych artykułów poruszaliśmy już temat luki kompetencyjnej, czyli niedopasowania kompetencji pracownika do wymogów pracodawcy i stanowiska pracy. Bez wątpienia istotnym problemem jest to, że mimo ukończenia szkoły, młodzi ludzie nie posiadają odpowiednich umiejętności potrzebnych w zawodach, które wyuczyli. Remedium na te problemy może być kształcenie dualne. Czym jest? O tym poniżej.
Kształcenie dualne, czyli jakie?
Kształcenie dualne jest modelem, który wykorzystuje dwie ścieżki przygotowania uczniów do wykonywania zawodu: ścieżkę tradycyjną ze szkolną ławką w tle i teoretycznym zapleczem oraz ścieżkę praktyczną, czyli szkolenie umiejętności w warsztacie pracy pod okiem doświadczonych fachowców.
Jakie korzyści z kształcenia dualnego?
Korzyści z takiego modelu kształcenia płyną zarówno dla pracodawców jak i pracowników. Pracodawcy nie muszą się kłopotać dodatkowym szkoleniem nowo zatrudnionych, gdyż będą oni już odpowiednio przygotowani. Pracownicy natomiast nie będą mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.
A dla starszych...?
Ci, którzy zakończyli już kształcenie w szkole i nie było to niestety kształcenie dualne, wciąż mają szansę na wyszlifowanie swoich umiejętności na kursach zawodowych. Warszawa wraz z Ośrodkiem Szkoleniowym Kontimex zaprasza do skorzystania z bogatej oferty kursów i szkoleń, które wyposażą Cię w potrzebne kwalifikacje i certyfikaty uprawniające do wykonania określonych zawodów. Zapraszamy!