W programach wyborczych niemal każdej partii znajdują się propozycje zmian na rynku pracy. Ich celem miałoby być udoskonalenie i usprawnienie systemu, co zaowocowałoby niższym bezrobociem oraz wyższymi wynagrodzeniami. Jakie są zatem recepty polityków na uzdrowienie rynku pracy? O tym poniżej.
PiS stawia na aktywizację
Prawo i Sprawiedliwość optuje za wsparciem przedsiębiorców i zachęcaniem ich do tworzenia nowych miejsc pracy – zwłaszcza dla młodych i tych, którzy zamieszkują rejony dotknięte bezrobociem. Propozycją partii jest zmniejszenie o połowę stawki podatku od nieruchomości w sytuacji kiedy przedsiębiorca prowadzi własną działalność gospodarczą i zatrudnia określoną ilość osób spełniających określone kryteria. Do tego PiS proponuje między innymi ujednolicenie zasad płacenia składek na ubezpieczenie, likwidację ograniczenia wysokości wynagrodzenia dla osób wchodzących na rynek pracy oraz usprawnienie działania PIP.
PO i umowy śmieciowe
Platforma Obywatelska chce zająć się ostatecznie kwestią umów – zależy jej na zrównaniu sytuacji osób pracujących na różnego rodzaju umowach poprzez wprowadzenie jednolitego kontraktu. Ponadto PO proponuje wsparcie w wysokości 4 tysięcy złotych rocznie dla osób wchodzących na rynek pracy, w tym dla młodzieży, rolników, powracających emigrantów. W programie partii znajduje się również podwyższenie minimalnej płacy godzinowej oraz zniesienie składek na ZUS i NFZ.
Nowoczesna i nowy Kodeks Pracy
Jednolity kontrakt znajduje się również w programie Nowoczesnej.pl, która ponadto optuje za uelastycznieniem Kodeksu Pracy co sprzyjać miałoby nie tylko przedsiębiorcom, ale również osobom, które wchodzą na rynek pracy. Program Nowoczesnej zawiera również pomysł wprowadzenia umowy projektowej, rozwiązania mające na celu zrównanie kobiet i mężczyzn na rynku pracy, jak również programy aktywizujące dla osób powyżej 60 roku życia.
KORWiN bez składek
Partia Janusza Korwina-Mikkego opowiada się za zlikwidowaniem każdego rodzaju składek od umów, pełnej swobody ich zawierania między pracodawcą a pracownikiem oraz zlikwidowania Kodeksu Pracy.
Lewica i płaca minimalna
Zjednoczona Lewica polepszenia sytuacji na rynku pracy upatruje we wprowadzeniu płacy minimalnej – 2500 złotych. Zdaniem partii ma to podnieść konsumpcję i doprowadzić do wzrostów na innych płaszczyznach rynku pracy. Ponadto Lewica proponuje wprowadzenie programów redukujących ZUS dla firm, a także ujednolicenie podatków dla każdego rodzaju zatrudnienia, co zniechęci pracodawców do korzystania z umów śmieciowych.
Naszą propozycją na polepszenie się Twojej sytuacji na rynku pracy jest szeroka oferta kursów zawodowych, które zrealizować możesz na terenie Warszawy. Zapraszamy do zapoznania się z naszym programem... ofertą szkoleniową.