Poszukiwanie pracy obecnie bardzo różni się od tego, jak wyglądało jeszcze kilkanaście lat temu. Nowe technologie wpływają na wszystkie sfery życia – także i na tę związaną z aplikowaniem i rekrutacją. Jak dzisiaj się szuka pracy i czy jest to trudniejsze czy łatwiejsze niż wcześniej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć, analizując kilka kwestii związanych z poszukiwaniem zatrudnienia.
-
Inny sposób aplikowania
Dziś mało kto wręcza CV osobiście (chyba że właśnie tego życzy sobie pracodawca), a przesyłanie dokumentów aplikacyjnych tradycyjną pocztą należy już do zamierzchłej przeszłości. Wysyłanie maili z załącznikami i wypełnianie kwestionariuszy on-line – to forma szybsza i wygodniejsza. Sam wygląd CV także znacznie się zmienił – coraz częściej przybiera ono formę graficzną zamiast tekstowej, i ma za zadanie przyciągnąć uwagę do kandydatury, obrazowo przedstawiając atuty kandydata. W listach motywacyjnych natomiast coraz rzadziej pisze się o swojej motywacji do pracy, a coraz częściej daje się dowód swojej kreatywności.
-
Usprawniona rekrutacja
Osoby odpowiedzialne za rekrutację nie są już zasypywanie falą dokumentów. Dokonują szybkiej selekcji na podstawie wysłanych elektronicznie zgłoszeń i często zamiast umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne, oferują wideorozmowę, dzięki której bez straty czasu mogą przekonać się, czy dany kandydat spełnia ich oczekiwania i czy może przejść do kolejnego etapu rekrutacji. Nowoczesne technologie umożliwiają szybszy kontakt z kandydatami, a co za tym idzie - znaczne przyspieszenie procesów rekrutacyjnych.
-
Zmienione oczekiwania
Dziś, aby dostać pracę marzeń, nie wystarczy wykształcenie kierunkowe. Konkurencja na rynku pracy jest tak duża, że aby zainteresować sobą pracodawcę, należy po pierwsze: wyróżnić się na tle innych, a po drugie: udowodnić, że dane zajęcie jest naprawdę naszą pasją. Można to zrobić na kilka sposobów – np. przedstawiając swoje dotychczasowe projekty czy też dowód na uczestnictwo w kursach dokształcających, warsztatach, szkoleniach. Same słowa nie wystarczą – pracodawcy oceniają praktyczne działania potencjalnych pracowników i nagradzają ich za aktywność, zaangażowanie i (udowodnioną!) chęć rozwoju.
Kursy i szkolenia w Warszawie – zostaw innych w tyle!
Jeśli chcesz, by to na Ciebie zwrócił uwagę pracodawca, pokaż się z jak najlepszej strony. Twoim dużym atutem będzie ukończenie kursu czy uczestnictwo w szkoleniu powiązanym z Twoim wymarzonym stanowiskiem pracy. Zapoznaj się z naszą ofertą dostępną w Warszawie, przekuj słowa w czyny i podejmij wyzwanie. Zapraszamy!