Już od kwietnia Polacy będą mogli składać wnioski o świadczenia wychowawcze na drugie i kolejne dziecko w ramach programu „Rodzina 500+.” Postanowiliśmy się przyjrzeć temu programowi z perspektywy rynku pracy i zastanowić się jak wpłynie on na aktywność zawodową Polaków.
Jakie są warunki do skorzystania z 500+? Z programu skorzystać mogą rodziny, które posiadają więcej niż jedno dziecko lub jedno dziecko, o ile dochód w rodzinie w przeliczeniu na jednego członka nie przekracza 800 złotych. Próg ten jest nieco wyższy w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym – 1200 złotych. Warto zaznaczyć, że przekroczenie limitu nawet o jedną złotówkę jest równoznaczne z nieprzyznaniem świadczenia. Może to być zatem dość silny czynnik demotywujący do podjęcia lepiej płatnego zatrudnienia, a także do inwestycji w podwyższenie swoich kwalifikacji.
Zdaniem Organizacji Pracodawców RP, program 500+ istotnie wpłynie na decyzje ekonomiczne Polaków – oprócz tego, że rezygnować będą z ofert lepiej płatnych prac lub w ogóle podjęcia pracy, to skłoni ich do ukrywania swoich dochodów lub do „pracy na czarno”. Eksperci z Towarzystwa Ekonomicznego odpowiadają jednak, że prognozy te nie muszą się sprawdzić, a jedynym sposobem na ich potwierdzenie lub odrzucenie jest obserwacja rynku pracy po wprowadzeniu programu. Dlatego właśnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje monitorować cały system i po upływie 12 miesięcy dokonać gruntownych analiz i wyciągnąć wnioski.