Zbliża się czas przygotowywania wyprawki szkolnej. Warto poznać kilka sposobów na to, by nie przepłacać za szkolne podręczniki, które zostały podane przez Sekcję Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki.
Po pierwsze, należy sprawdzić, ile książki kosztują bezpośrednio u wydawcy. Wydawnictwa bowiem nie mają wpływu na to, jakie ceny oferowane są przez sprzedawców detalicznych. Sklepy internetowe wydawnictw są dobrym punktem odniesienie podczas wyszukiwania najlepszej oferty na rynku.
Nie należy zostawiać zakupów na ostatnią chwilę. Zakup podręczników rozłożony na kilka miesięcy nie będzie stanowił obciążenia dla budżetu. Kupując podręczniki wcześniej, uniknie się także uciążliwych kolejek do księgarni. Może zdarzyć się także, że we wrześniu niektórych podręczników już nie będzie.
Nie należy kupować podręczników w pierwszym lepszym miejscu. Warto ich ceny sprawdzić w kilku źródłach. Jeśli chodzi o zestawy, ceny mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt złotych.
Czasami możliwe jest także kupienie podręczników w systemie ratalnym.
Warto zaopatrzyć się w używane podręczniki, które można kupić na kiermaszach, w antykwariatach bądź w szkole od starszych kolegów.
Wciąż funkcjonuje rządowy program „Wyprawka szkolna”, dzięki czemu rodziny o niskich dochodach mogą skorzystać z budżetu państwa na zakup podręczników.