Nie jest to nic innego, jak przepisy BHP, które tworzą zasady, jakich trzeba przestrzegać niezależnie od tego, w jakiej się jest pracy. Takie reguły mają zapobiec chorobom zawodowym i wszelkim wypadkom, oraz pokazać pracownikom higieniczne środowisko pracy.
Co zawiera kodeks pracy?
Wiele dokumentów się na to składa, ale najważniejszym jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. Dotyczy to spraw ogólnych bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kodeks pracy zawiera także podstawowe przepisy BHP. Jeżeli zaś chodzi o szczegółowość przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na poszczególnych stanowiskach, określają je rozporządzenia rady ministrów, oraz ministrów właściwych ds. branży, której dotyczą przepisy. Praca w: produkcji, przy instalacjach chłodniczych, zakładach przetwórstwa, czy też w szkołach wyższych posiada oddzielne zasady.
Główne aspekty regulowane przez przepisy BHP
- wielkość miejsca pracy
- wyposażenie miejsca pracy i stanowisk,
- odpowiednie oświetlenie, ogrzewanie i wentylacja
- zasady minimalizacji zagrożeń
- zasady korzystania ze sprzętów
- dopuszczalny hałas
- dostępność do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych oraz ich wyposażenie
Nadzorowanie przepisów BHP w Warszawie
Zajmuje się tym Państwowa Inspekcja Pracy, mająca kontrolę nad różnymi zakładami pracy, które są przez nią nadzorowane. Aby zmniejszyć ryzyko wypadków w miejscach pracy często przeprowadzane są szkolenia z przepisów BHP, nad którymi czuwa specjalista ds.BHP.