Celem kursu jest uzyskanie wiedzy i umiejętności związanych z eksploatacją systemów rozprowadzania niepalnych gazów medycznych zgodnie z normą EN ISO 7396. Szkolenie jest skierowane dla personelu medycznego i technicznego, zatrudnionego na stanowiskach eksploatacji i dozoru w zakresie obsługi, konserwacji, prac kontrolno-pomiarowych przy urządzeniach i instalacjach niepalnych gazów medycznych w jednostkach organizacyjnych służby zdrowia.
Tematyka szkolenia obejmuje aktualny stan prawny dotyczący gospodarki gazami medycznymi, dozoru technicznego (dyrektywy, ustawy, rozporządzenia, normy) oraz zagadnienia w zakresie:
- ogólnych wiadomości o wyrobach medycznych - przepisy, klasyfikacja, wprowadzenie do obrotu, użytkowanie;
- rodzaje i charakterystyka fizyczno-chemiczna gazów medycznych;
- rodzaje i elementy systemów rozprowadzania gazów medycznych - zbiorniki, butle, instalacje, rurociągi
- przepisy dotyczące stałych i przenośnych zbiorników ciśnieniowych, urządzeń ciśnieniowych, instalacji i rurociągów
- warunki techniczne dozoru technicznego w zakresie eksploatacji urządzeń ciśnieniowych.
Kurs trwa dwa dni, obejmuje 16 godzin zajęć teoretyczno-praktycznych. Ze względu na brak, na dzień dzisiejszy, systemu wydawania zaświadczeń kwalifikacyjnych - osoba, która ukończy szkolenie zakończone egzaminem przed wewnętrzną Komisją Egzaminacyjną otrzyma odpowiednie zaświadczenie o ukończeniu kursu. Kurs jest prowadzony dla grup zorganizowanych jednostek służby zdrowia. Kosz szkolenia jest zmienny, zależy od ilości uczestników : 400-600 złotych od osoby.