Podczas analizowania warunków pracy i oceniania ryzyka zawodowego, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie czynniki środowiska pracy. Czynniki niebezpieczne to czynniki, których oddziaływanie może skończyć się urazem. W zależności od charakteru działania niebezpieczne czynniki można podzielić na fizyczne, chemiczne, biologiczne oraz psychofizyczne.
Czynnikami niebezpiecznymi w środowisku pracy mogą być maszyny i inne urządzenia, części maszyn, narzędzia, spadające przedmioty, ostre elementy, śliskie nawierzchnie, gorące bądź zimne powierzchnie i substancje, substancje wybuchowe i łatwopalne, prąd, promieniowanie, hałas, wibracje i oświetlenie, pyły przemysłowe.
Czynniki szkodliwe to czynniki, których oddziaływanie na pracującego może prowadzić do schorzenia. Można je podzielić na kilka kategorii:
- czynniki fizyczne, na przykład hałas;
- pył całkowity, na przykład pył drewna twardego;
- metale występujące w postaci pylistej, na przykład ołów, żelazo;
- czynniki toksyczne, chemiczne;
- pyły zawierające azbest;
- promieniowanie optyczne nielaserowe;
- promieniowanie laserowe.
Czynniki uciążliwe to czynniki, które negatywnie wpływają na pracownika. Prowadzą do nadmiernego zmęczenia bądź złego samopoczucia. Zalicza się do nich między innymi mikroklimat, obciążenie psychiczne, obciążenie statyczne, oświetlenie i wysiłek fizyczny.