Z badań przeprowadzonych przez Ipsos i Workspace Futures Team of Steelcase wynika, że ponad 85% z nas ma problemy z koncentracją w przestrzeni biurowej. Czy to oznacza, że przyszłość rynku pracy należy do pracy zdalnej?
Badanie prawdę Ci powie
Instytut Gallupa przeprowadził swego czasu badanie „State of the Global Workplace”, z którego wynikło, że jedynie co dziesiąty badany miał motywację do kreatywnej pracy w biurze, zaś 2/3 spośród ankietowanych narzekało na brak inspiracji w tym miejscu. Okazało się przy okazji również, że najbardziej zaangażowani w pracę i obowiązki byli ci pracownicy, którzy mieli szansę pracować poza biurem. Powyższe wyniki potwierdzają również badania firmy Leitz. I choć blisko 80% pracowników wciąż wykonuje swoje obowiązki w przestrzeni biurowej, to jednak odsetek ten powoli, acz regularnie się zmniejsza w kierunku pracy zdalnej. Biuro przyszłości to zatem miejsce, w którym pracownik może połączyć się z Internetem.
Korzyści płynące z pracy w domu
Autorzy badania firmy Leitz dzielą korzyści płynące z pracy zdalnej na trzy kategorie: zwiększona jakość życia, oszczędność czasu i pieniędzy, większa efektywność. Warto jednak również zaznaczyć, że żeby praca w domu przynosiła te korzyści, musi być wykonywana w odpowiednio przygotowanych warunkach – nie wszyscy takie posiadają. Firmy próbują rozwiązywać ten problem stwarzając takie stanowiska pracy, które zachęcają współpracowników do wymiany idei, ale dają również możliwość pracy w ciszy i spokoju.
Inne ciekawe informacje znajdziesz na stronie aktualności