Rynek pracy to prawdziwy wyścig szczurów – wielu z nas ma takie doświadczenia w swoim życiu, na podstawie których może wysnuć taki wniosek. Widać to już na etapie starania się o pracę – wygrywają ci, którzy mają więcej umiejętności, kwalifikacji. Jednym ze sposobów ich zdobycia są staże oraz praktyki. Pracodawcy często oferują ten rodzaj zatrudnienia młodym osobom, na początku kariery. Jest jednak mały szkopuł: są to staże i praktyki za darmo. Z pewnością taka forma opłaca się to pracodawcy, ale czy opłaca się pracownikowi?
Czy godzić się na propozycję stażu za darmo?
Wiele osób jest zdania, że darmowe staże to wyzysk. Inni z kolei twierdzą, że to dobry sposób na zdobycie niezbędnego doświadczenia. Jak jest naprawdę? Trudno jednoznacznie osądzić. Brak wynagrodzenia to bez wątpienia istotny mankament. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że za nabycie umiejętności, których uczysz się podczas stażu, gdzie indziej musiałbyś zapłacić. Jest to ich zdaniem uczciwa praktyka. Ponadto, stażysta, o ile się wykaże, ma szansę uzyskać zatrudnienie w danej firmie.
Co prawda za wykonywaną przez siebie pracę, nie otrzymujesz wynagrodzenia, ale zyskujesz za to inne profity, np.: możliwość pochwalenia się stażem w CV, a za tym idą zwiększone szanse na zatrudnienie, zdobycie nowych umiejętności, którym zaimponujesz przyszłemu pracodawcy, znajomości, kontakty, które mogą Ci pomóc w przyszłej karierze.
Zatem: czy warto odbywać bezpłatne staże lub praktyki? Decyzja należy do Ciebie my zaś zapraszamy do zapoznania się z kursami zawodowymi.