Od tego, jaką osobą jest przełożony i jakie relacje panują miedzy nim a podwładnymi, w dużym stopniu zależy przebieg prac w firmie, efektywność zespołu oraz atmosfera w miejscu pracy. Pracownicy najchętniej wypełniają polecenia osób, które posiadają cechy lidera - naturalnego przywódcy, a nie dyktatora. Oczywiście cechy pożądane na stanowisku kierowniczym będą się różniły w zależności od branży, są jednak pewne cechy, które będą definiowały dobrego szefa niezależnie od dziedziny, w której funkcjonuje firma. Oto trzy z nich:
-
Dobry szef potrafi się dobrze komunikować – sprawna komunikacja to podstawa sukcesu każdej firmy. Przełożony powinien w sposób zrozumiały formułować polecenia, precyzyjnie wyrażać swoje myśli i oczekiwania i dawać regularny feedback swoim pracownikom, by wiedzieli, co w ich pracy wymaga poprawy, a co jest godne pochwały. Powinien być też otwarty na uwagi pracowników i brać pod uwagę ich sugestie dotyczące realizacji określonych zadań.
-
Dobry szef motywuje swoich pracowników – czyli tworzy atmosferę zgodnego, wspólnego dążenia do określonego celu, potrafi docenić wysiłek swoich podwładnych i zachęcić ich do dalszych aktywnych działań.
-
Dobry szef dba o rozwój podwładnych – nikt nie chce wykonywać tak zwanej "dead-end job", czyli pracy bez perspektyw i szans na rozwój zawodowy ani osobisty. Dobry szef powinien potrafić nakarmić ambicje swoich podwładnych – oferować im możliwość nauki, organizować szkolenia, wysyłać ich na kursy, inwestować w warsztaty itd. Zyskuje na tym nie tylko pracownik, ale także i cały zespół oraz firma.
Kursy i szkolenia – możliwości rozwoju w Warszawie
By spełnić powyższe kryteria szefa idealnego, warto zainteresować się ofertą kursów i szkoleń w Warszawie. Jesteś właścicielem firmy, kierownikiem zespołu, przedstawicielem działu kadr w swojej firmie? Zastanów się, jak z pomocą tego typu aktywności możesz wpłynąć na większe zaangażowanie pracowników i rozwój firmy. Zapraszamy.